İnan Palancı – Sorular ve Cevaplar

 İnan Palancı – Sorular ve Cevaplar

“Soğuk karanlık kasvetli bir hava… Kokusu var ama kar yağmıyor. Rüzgâra bile razıydım…”

1) Max Brod, Kafka’nın vasiyetini yerine getirmiş olsaydı şu an içinde bulunduğumuz dünya nasıl bir bütün teşkil ederdi?

2) Sokak Kızı Irma filminde Irma La Dolce kucağında küçük beyaz köpeği, boynunu açıkta bırakan güzel elbisesi, yırtmaçlı siyah eteği ve dünyalar güzeli yeşil çorapları ile renkli tentelerin altında düşünceli bir şekilde yürürken, neon ışıklarının yansıdığı küçük su birikintileri ile karşılanan fahişelerin önünden bir asker gibi hızla ilerleyen uzun trençkotlu ve kravatlı adam, tam bu sahne çekilirken ne düşündü?

3) Kazablanka filminde Ingrid Bergman sağ kolunu süsleyen güzel bilekliği, sol göğsünün üzerinde yükselen parıldayan broşu, tuhaf bir ışık ile aydınlanan ve aydınlatan pürüzsüz teni ile kısa bir kararsızlık ve kırılma ânından sonra kelebek tozu gibi geçen hayatını, aşkını sorgulayıp tatlı bir yakarış içerisinde çekilen yanakları, dudak kenarları, dişleri dişetleri, buğulu sesi ve nefesi ile “Çal Sam ‘Zaman Geçtikçe’yi çal” diye iç geçirirken tam olarak ne düşündü?

4) Kelebek filminde ip gözlüklü Dustin Hoffman bizler gibi güven dolu “Kapatma Alanı”na geri dönerken hapishaneden kaçmanın iyi bir şey olduğunu hatırlatan ve hep kaçan Steve McQueen rol arkadaşı hakkında tam olarak ne düşündü?

5) Paul Newman bir iddia sonrası ellinci yumurtasını yerken ona şaşkınlıkla bakmaya zorlanan figüranlar tam bu sahne sırasında ne düşündüler, daha önemlisi sonrasında nasıl bir hayat sürdü?

6) Öpüşmenin tek başına dünyalar güzeli bir eylem olduğunu hatırlatan Clark Gable, Rüzgâr Gibi Geçti filminde zor seçilen Scarlett O’Hara ile bu eylemi tutku dolu ve güçlü bir şekilde yerine getirirken aslında tam olarak kimi hayal etti?

7) The Ladies Man filminde oyun evi gibi duvarları olmayan duvarların, aynaları olmayan aynaların arkasında ve trombon eşliğinde güne hazırlanıp kurmacanın da kurcalanabilir bir şey olduğunu bize öğreten onlarca kadın daha sonrasında nasıl bir hayat sürdü?

8) ‘Estetik’ ve ‘Bütünlük’ kavramlarını sorgulamamıza neden olan Liza Minnelli çenesini o adamın sırtına dayayıp dünyalar güzeli burnu ile karşısında beliren insan siluetlerine baktığı sırada tam olarak ne düşünüyordu?

9) Kızılderililerin yok sayıldığı, topraklarına el konulduğu o coğrafyada siyah ve beyaz derili insanların her şeye rağmen birlikte yaşaması gerektiğini salık veren The Defiant Ones filminin çekimleri sırasında başta Samuel L. Jackson ile Denzel Washington olmak üzere sonraki kuşaklara, zencilerin de oldukça yakışıklı olup son derece karizmatik yürüyebileceğini öğreten Sidney Poitier, rol arkadaşı Tony Curtis hakkında tam olarak ne düşünüyordu?

10.1) Bir adamın komik ve kederli bakabileceğini Palyaço Pako misali bize öğreten Donald O’Connor’ın rol aldığı Singin’ in the Rain filminde Gene Kelly ile birlikte bizlerin de gökyüzüne daha farklı bir ışık altında bakmamıza neden olan parlak yeşil elbiseli, kısa siyah saçlı kadının büyülü bir köprü gibi uzanan bacakları gerçekten o kadar uzun olabilir miydi? Olabilir miydi bu?

10.2) Bu filmin hemen ilk sahnesinde “Zelda! Zelda!” diye tutkuyla bağıran figüran ne kadar para aldı ve sonrasında nasıl bir hayat sürdü?

11.1) Beyaz adamı eşek sudan gelinceye kadar döven Latinler ve Çinliler ile birlikte tüm Kızılderililerin ve Zencilerin intikamını alan John Shaft beyaz ve güzel kadınları becerirken, aşağılanan aslında kadınlar üzerinden kendisi ile birlikte insanlığın tamamı değil miydi?

11.2) Zenci olmaktan utanç duyan ve beyaz adama öykünerek sayısız estetik operasyon geçiren Michael Jackson’ın tüm bu çabaları bir başka Afroamerikalının başkan olması ile gerçekten boşa çıkarılabilir miydi?

12) “Tuhaf Durumlar / Kafamda Deli Sorular” olarak planlanan bu yazının başlığı hangi gerekçelerle değişti?

13) Hollywood or Bust filminde Jerry Lewis ve Dean Martin kameraya iyice yaklaşıp tebessüm ettikten hemen sonra ne konuştular?

14.1) Bir hastaneyi ayakta tutmak için koşturan, hayatı her daim zor bulan, sorumluluk sahibi ve kırılgan o doktorun oynadığı filmin adı neydi? Hani umutsuz bir çaba içerisinde, puslu bir hava ile birlikte serin su zerreciklerinin hür ve görünür olmaya çalıştığı bir mekânda geçen…

14.2) Biz tüm küçük burjuvalar neden normal restoranlardan gelen servis elemanlarına bahşiş vermezken zincir restoranların kuryelerine ısrarla bahşiş vermek isteriz?

15) Bir plato gibi parıldayan ensesini açıkta bırakan kısacık saçları ile Kara Panterler örgütüne destek veren Jean Seberg öldüğü zaman FBI’nın koridorlarında bu durum tam olarak nasıl karşılandı?

16.1) Tolstoy’un Diriliş romanında kendi aynası olan ana karaktere kaba güçle zekâ arasındaki farkı anlatan jest ve mimiklerin açıklandığı sahne tam olarak kaçıncı bölümde geçmekteydi?

16.2) Anna Karenina romanında Tolstoy’un, bizi ana karakterin sonuna hazırlarken aslında kendi ölümünü de kurgulamış olabileceği üzerine neden kimse yeterince düşünmedi?

17) Yağmur Adam filmindeki performansına tezat bize güneş gözlüklerinin ardından yaşadığımız dünyaya kocaman bir kibir içerisinde bakabileceğimizi öğreten usta aktörün bu durumu daha belirgin bir biçimde anlattığı filminin orijinal ismi neydi?

18) Jean Valjean ve bir soyadı dahi esirgenen kederli Cosette kamyon kasalarında kilitli kara gözlü koyunların boş vermişlik duygusu içinde değil de tarih öncesi zamanlardan itibaren insanlara ilham veren dağ keçilerinin sakınımlı güçlü bakışları gibi Müfettiş Javert’ten kaçarlarken istemeden de olsa dikkat çektikleri sahne tam olarak kaçıncı bölümde geçmekteydi?

19) Bu kitabın çok sevgili yazarında zamanda ve mekânda karmaşa yaratma fikri oluşturan, nedensellik ile belirsizlik meselelerini inceleyen makale tam olarak kim tarafından kaleme alındı?

20.1) Marcel Proust amaçsız öyküyü ilginç kılmayı nasıl becermiştir?

20.2) İnsanın pek yakında göremeyeceğini bildiği şey nasıl bir imgeye dönüşür?

21) Uzun Winchester tüfekleri ile Kızılderilileri öldürebileceğimizi öğreten koca elli John Wayne, ok ve plastik tabancalı oyunlarımıza şahit olsaydı tam olarak ne düşünürdü?

22) Salinger’in trajedisinde Charlie Chaplin’in rol ve etkisi bir paradoks olarak telaffuz edilebilir mi?

23) Bu kitabın çok sevgili yazarı sabit bir düzlemde evlerin içindeki yaşamları değil de başka mekânlara akıp giden hayatları köpek gibi merak etmesine rağmen bu durumu neden metne yeterince aktaramamıştır?

24.1) Hareket halindeki trenin içinde bulunan dinamit lokumu yüklü deri çantanın parlak gümüşi kopçasına ince narin bir gözlüğün arkasından kısık gözlerle nişan alan yaşlı ve yorgun kovboyu büyük bir kederle izlediğimiz Western filminin orijinal adı tam olarak neydi?

24.2) Otomatik tüfeklerin üzerine kısa kılıçlarla saldıran soylu direnişçileri izlediğimiz belgeselin orijinal adı tam olarak neydi?

25.1) Belki yeni ve temiz bir sayfa açma ya da ‘saçma’ya anlam katma umuduyla üzerine hiç durmadan kar yağan o şehirde, insanların sıcak evlerinde oturup bir masala bakar gibi yağan karı izledikleri o öğleden sonrası veda ettiğim kadın daha sonra nasıl bir hayat yaşadı?

25.2) ‘Bulantı’ kavram olarak bu kitapta neden kendine yeterince yer bulamadı?

26) Karındeşen Jack’in fahişeleri ve Raskolnikov’un yaşlı bir kadını öldürmesi ile Mirabel Kardeşler ve Rosa Luxemburg cinayetleri arasında köken nedensel bir ortaklık kurulabilir miydi?

27.1) Soğuk ve puslu bir Çamlıca akşamında ikinci katında bulunduğum kafenin önünden güzel, kederli bir yaprak gibi akıp giden genç kız kimdi, sonrasında nasıl bir hayatı oldu?

27.2) Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde kitabında işlenen tema farkında olmadan bana da sirayet etmiş olabilir miydi? Gerçekten olabilir miydi bu?

28.1) Erotik film afişlerinde karartma için kullanılan ışıklı yıldız figürlerini ilk olarak kim icat etti?

28.2) “Oyun Bozan Firari” karakterini Charles Dickens’ın bir romanında mı okudum yoksa bilerek ve isteyerek ben mi yarattım?

29.1) Bir fotoğrafında gördüğüm ve ardı sıra aynı mevsimde gidip önünde fotoğraf çektirdiğim yel değirmeninin önünde sırıtarak bakan Meral o sırada tam olarak ne düşünüyordu?

29.2) Güneşli bir sonbahar öğleden sonrası ikinci kattaki o kahvaltıcıda fotoğraf makinesine kocası ile birlikte tebessüm eden Meral, ne düşünüyordu?

30.1) Göl donup buz tuttuğunda, gölün üzerindeki ördeklere ya da onların altında umarsız bir şekilde gezinen asık suratlı balıklara gerçekten ne olur?

30.2) Sevgili yazar bu yazıda adı geçen tüm adamların ve kadınların yaşlarına, ölüm yaşları ile birlikte ölüm sebeplerine neden ısrarla bakmaya devam etti?

31) Amerikan yapımı aksiyon filmlerinde kaza yapan araç neden hep kısa bir trafik polisi gibi duran kırmızı yangın musluklarının patlamasına neden olur?

32) Meral’le hiç karşılaşmasaydım bir kaleydoskop gibi insanın simetrisini bozup asimetrik bir hal almasına neden olan sağ tarafı kısa küt saçlı o kadınla bir aşk yaşasaydım, ardından ayrı dünyalara savrulup birlikte olduğumuz zamanlar üzerime sinen o yapışkan güzel kokusunun peşine balık gibi takılıp farklı limanlara yelken açsaydım, şu an içinde bulunduğum dünya nasıl bir bütün teşkil ederdi?

33) Gerçek bir olaydan esinlenilerek ve iki güçlü romandan farklı olarak her aşk yaşadığı kadından mavi-beyaz bir ruh parçası gibi küçük kıymetsiz bir eşya çalma ve bu eşyaların istiflendiği geniş, ferah bir hatıra mezarlığı oluşturma fikri bu kitapta neden ve niçin gerektiği kadar yer bulamadı?

34.1) Yerkürenin ilk anlatıcısının karşısında oturan insanların reaksiyonları tam olarak ne oldu?

34.2) Sözlü bir tarih oluşmasını da tetikleyen bu büyülü olay tam olarak nerede, nasıl bir mekânda gerçekleşti?

35.1) Albert Camus, hayatı ve yaşamayı savunmuş olmasına rağmen neden oldukça absürt bir şekilde intihar etti?

35.2) İnsanlar hayatlarına neden temiz bir küvette son verirler?

36) Hz. Habil, Hz. İsa, Hz. Âli ve Hz. Hüseyin’in kefareti eğer tüm insanlık tarafından ödendiyse Selahaddin’in kefaretini ödemek neden ve sadece bir topluluğa yüklendi?

37.1) Bir çatışma öncesinin altını çizmek için tozlu rüzgârın sürüklediği çalıların görünür olduğu Western filmlerinde patlayan silahların ortasında kalan ama hiçbir zaman zarar görmeyen uzun, ince ve sarsak piyanistleri kullanma fikri ilk olarak kimin aklına geldi?

37.2) Truman Show kültürel bir dönüşümü bu kadar güçlü nasıl tetikleyebildi?

38.1) Kumarbaz kitabının yazılışı gerçekten bir kumar mıydı?

38.2) Fantastik romanlar neden Avrupa’dan yarım asır sonra bize geldi?

39.1) Amerikan filmlerinde tuvalet sahnelerinde ağlayan kadınlar ya da konuşan erkekler kare peçeteler ile ellerini kurulayıp ardı sıra bakteri dolu nesnelere dokunurken tam olarak ne anlatmak istiyorlar?

39.2) Latin Amerika’da muhtemelen bir darbe sonrası tutuklanıp uzun yıllar boyunca hapis yatan adamın ismi neydi, ülkesi neresiydi, hemen yan hücresinde ya da belki de bir çukurun dibinde sessizce ona eşlik eden arkadaşına yazdığı şiirin ismi tam olarak neydi?

40.1) Yere serili büyük dünya haritasında sağ taraftaki parça neden tıpkı rahmetli dedem gibi kederli, öfkeli ve yorgun bir adam gibi dururken sol taraftaki parça onu yutmaya çalışan kadim bir başka canlı gibi görünür olmaktadır?

40.2) Tanrım yüzüme bak, bir kapı aç ve al yanına beni. Yeter çektiğim bu azap. Cehenneminde kor ateşler arasında yak, sakla ve koru beni…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın