2021 Öykü Soruşturması – Zafer Doruk

 2021 Öykü Soruşturması – Zafer Doruk

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Zafer Doruk oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

 

2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

2021’de basılan, beğenerek okuduğum çok sayıda öykü kitabı var. Ama ilk üç’ünü sayacak olursam şöyle başlarım: Kamil Erdem: “Yok Yolcu” Derya Sönmez: “Sırça Kanatlar” Suzan Bilgen Özgün: “Maviydi Beklenen”

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

Öykü, suyu zaman zaman yükselip zaman zaman alçalsa da kendi kanalında hep akar, hiç kesilmez. Öykü okuru birikimli, seçici bir okurdur, iyi öyküyü arar. Bu yüzden öykü türü kendini hep yenileyen, gelişen bir yazın türüdür. Basılan öykü kitaplarını ve öykü kitabı basan yayınevi sayısını düşündüğümüzde, 2021 yılının yaşanan bütün sıkıntılara karşın öykü açısından verimli bir yıl olduğunu söyleyebilirim.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Öykü dergilerini, platformlarını haberdar oldukça izlemeye çalışıyorum. Notos, “Post Öykü”, “Hece Öykü”, “Oggito Öykü”, “Öykü Gazetesi” ve sizin sayenizde yeni tanıştığım: “İkinci Hamur” Davet ettiğiniz için teşekkür ederim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın