2021 Öykü Soruşturması – Senem Dere

 2021 Öykü Soruşturması – Senem Dere

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Senem Dere oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

-Kış Yolculuğu ve Peşindeki Öyküler: Georges Perec ve OULIPO yazarlarının birbirlerine eklemlenen öykülerinden oluşan, okuyucuyu gittikçe karmaşıklaşan ama bir o kadar da merak uyandıran bir oyuna davet eden; yazıdan oluşan ve kurgunun sınırlarını zorlayan bir labirent. Ayberk Erkay tarafından hazırlanan kitaptaki öykülerin farklı çevirmenler tarafından ele alınması da bu çoğul anlatının yolculuğunun devam ettiği hissini pekiştiriyor. Burada yine farklı çevirmenler tarafından Türkçeleştirilen ve Arzu Eylem tarafından yayıma hazırlanan “Kaç Rüyadır Uçamayanlara” kitabındaki öyküleri, bu dünyadan biraz kaçıp uçmayı özleyen okuyucular için anmak isterim.

-Patikaların İyi Yanı / Behçet Çelik: Behçet Çelik’in özenli dili ve kendine özgü sakin üslubuyla anlattığı; bir örücünün merceğinin ardından, içinde yaşadığımız zamanın insanına, onun görünmez boşluklarına, sustuklarına, beklediklerine, dağılmama çabasına, çabalarken saptığı yollara bakan öykülerini, özellikle seyrelmek ve yolda olmak üzerine düşündürdükleri için severek okudum.

-Sırça Kanatlar / Derya Sönmez: “Ev”, aile, evlilikler, arkadaşlıklar, kısacası ilişkiler üzerinde kafa yoran, yalnızlaşmayı, iletişimsizliği, geçip gidenleri, hayal kırıklıklarını, kanıksamayı her öyküde farklı bir pencereden, sıradanlığa düşmeden anlatan hüzünlü öyküler. Bir ilk kitap olmasına rağmen öykülerin üzerinde ince ince çalışıldığı, öykülerin aceleye getirilmediği çok belli. Derya Sönmez yeni yazacaklarını merakla beklediğim yazarlardan biri oldu.

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

Özellikle öykü türü için değil ama genel olarak pandeminin yarattığı koşulların ve ekonomik krizin yeni kitapların yayımlanmasını güçleştirdiğini gözlemlediğimi söyleyebilirim. Dolayısıyla okuyucunun maddi sebeplerle kitaba ulaşması da güçleşti.

Sanırım önümüzdeki dönemde, “Kitap Cumhuriyeti” gibi, dijital platformda ücretsiz kitaplar yayımlayan oluşumlarla daha sık karşılaşacağız. Bu da bana göre, hem kitabını yayımlatma güçlüğü çeken yeni yazarlar/yazarlar hem de maddi sebeplerle kitaba ulaşamayan okuyucular açısından sevindirici bir gelişme.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Maalesef düzenli olarak öykü dergisi takip edemiyorum. Dosya konularına bakarak almayı tercih ediyorum. Notos, Varlık, Kitaplık, Hece, Öykü Gazetesi gibi.

Çevrim içi dergilerden düzenli takip edebildiklerim arasında, Parşömen, Edebiyat Haber, Oggito, Duvar Kitap’ı sayabilirim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın