2021 Öykü Soruşturması – Nurhan Suerdem

 2021 Öykü Soruşturması – Nurhan Suerdem

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Nurhan Suerdem oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

2021 yılında yeni yayımlanan yerli ve yabancı öykü kitaplarından alabildiğimi aldım. Ancak hepsini okuyamadım. Aralarından bir iki öyküyü okuduğum kitaplar var. Ancak bu listede okuyup bitirdiğim yerli kitapları yazacağım.

Uzak Değil – Eylem Ata Güleç
Yok Yolcu – Kamil Erdem
Yerin Dibinden Geliyorum – Ayşe Özlem İnci
Çatlaklar – Göktuğ Canbaba
Daha İyi Misin? – Hande Ortaç
Doğum Lekesi Gibi bir Gülümseme – Barış Bıçakçı
Belki de Gerçekten Mümkündür Dönmek –  Mustafa Okumuş
Ahmet Tulgar – Arzunun Serbest Dolaşımı

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

Pandemi ve ülkemizin içinden bir türlü çıkamadığımız koşullarına rağmen öykü yazılmaya, öykü kitapları basılmaya devam etti. Bunu önemli buluyorum.  İnsanların susturulmuş ortamda kendilerini ifade etmeye çalışmaları önemli.  Yazan, yazmak isteyen yazsın. Herkesin bir okuru vardır. Edebiyat açısından kimin kalacağını da zaman gösterecektir.

Ayrıca özellikle yeni yazarları bize tanıtmaya çalışan ve bu zor koşullarda yayın hayatına başlayan, Vacilando ve Epona yayınlarını,  dijital platformda Kitap Cumhuriyeti’ni öykü açısından olumlu gelişme olarak değerlendirebiliriz.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Düzeli olarak diyemeyeceğim ama dosya konularına göre takip ettiğim dergiler var ; Notos, Sözcükler, Varlık.  Çevrim içi olarak da Parşömen Fanzin, Oggito, Yazı-Yorum, Edebiyat Haber, Duvar Kitap ve K24

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın