2021 Öykü Soruşturması – Mehmet Fırat Pürselim

 2021 Öykü Soruşturması – Mehmet Fırat Pürselim

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Mehmet Fırat Pürselim oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

Gör, Bağır – Fuat Sevimay – İthaki
Güzelliğini Gördükçe Ağlayasım Geliyor – Ethem Baran – İletişim
Dört Mevsim Gazozu – Segah Gümüş – Hece
Belki de Gerçekten Mümkündür Dönmek – Mustafa Okumuş – Vacilando
Şeytan Düğünü – Nazlı Ayça Özkarahan – Monokl
Onlar ve Köpekleri – Gülhan Tuba Çelik – Epona
(2021 basımlı olup, okuyup sevdiklerimi yazdım.)

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

Pandemi koşullarına rağmen iyi direnen yayın sektörünün yılın son döneminde ardı ardına gelen zamlar ve kâğıt fiyatlarının alıp başını gitmesi sonucunda iyice çıkmaza girmesi, önemli dergilerin ardı ardına yayın hayatına ara vermesi ya da sona erdirmesi, yılın en hazin gelişmesi olarak yaşandı.

Tüm olumsuz koşullara rağmen öyküdeki canlılığın devam etmesinin umut verdiğini, yeni ve genç yazarların kitaplarının iklime can suyu olduğunu, büyük yayınevlerinin öykü kitaplarına ilgilerinin sürmesinin yanı sıra piyasaya yeni giren Vacilando, Epona gibi butik yayınevlerinin de öyküye önem vermelerini kıymetli bulduğunu söyleyebilirim.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Sevdiğim ve zaman zaman sayfalarını karıştırdığım ya da gezindiğim ‘öykü yayınlayan’ dergilerden matbu olanlar; Ke, Notos, Yeni e, Ecinniler, Varlık, Edebiyatist, Hece Öykü, Buluntu Kutusu, Altı – Yedi, çevirim içi olanlar; Yazı-yorum, Mahal Edebiyat, Litera Edebiyat, Edebiyat Daima, Edebiyat Burada, Oggito, Mevzular Derin, Aksi Sanat, Ze Dergi, İshak Edebiyat… Bunların arasında artık İkinci Hamur’un da katıldığını eklemeliyim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın