2021 Öykü Soruşturması – İlay Bilgili

 2021 Öykü Soruşturması – İlay Bilgili

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de İlay Bilgili oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

Yerli edebiyatta 2021 yılında yayımlanan öykü kitaplarından benim okuduklarım arasında zihnimde diğerlerinden ayrılan kitaplar Müge Koçak, Yankı; Hande Ortaç, Daha İyi Misin?, Ayşegül Bostancı, Dünyamın Dibi. Yalnız 2021 yılında ağırlıklı olarak roman okumayı tercih ettiğimi de söylemeden geçemeyeceğim. 

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

Sadece öykü alanında olmasa da 2021 yılının en önemli edebiyat olaylarından birisinin ekonomik krizin ciddi bir şekilde edebiyat dünyasını da vurması olduğunu üzülerek söyleyebilirim. Yılların çınarları dediğimiz matbu dergiler yayınlarına süreli ya da süresiz ara vermeye başladılar. Özellikle butik yayınevleri zor tutunuyor, basılma sözü almış çoğu kitabın kriz yüzünden basılamadığını biliyorum. Bu yazarlar açısından ayrı, yayınevleri açısından ayrı, Türkçe Edebiyat için ayrı üzücüdür. Dilerim en kısa zamanda eski günlere geri dönebiliriz. Bir gelişmeden söz edebileceğimiz günlerin gelmesi umuduyla. 

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Düzenli takip ettiğim yok maalesef. Öykü için değil ama dosya konularına göre edindiğim dergiler her ay değişmekte… Varlık, Notos, Oggito, Edebiyat Haber gibi dergi ya da siteleri kıymetli bulmaktayım. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın