2021 Öykü Soruşturması – Fuat Sevimay

 2021 Öykü Soruşturması – Fuat Sevimay

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Fuat Sevimay oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

2021’de okuduğum öykü kitapları içinde benim için ön palan çıkanlar, Nazlı Akçura’nın Kesi Yeri, Mehmet Fırat Pürselim’in Sakarmeke ve Demet Özdemir’in İçimden İnsanlar Düşüyor kitaplarıydı. Üç kitabın ortak özelliğini ve beni neyin etkilediğini sorguladığımda samimiyetlerinden ve bazen konu bazen yapı anlamında kalıbın dışına çıkmalarından bahsedebilirim. Siz üç kitap sordunuz ama ben bir de Burcu Ünlü’nün Kapanda Bir Hayalini dördüncü kitap olarak eklemek isterim. O kitaptaki ironik anlatımı da kendime yakın bulduğumu belirtmeliyim.

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

2021’e iyi tarafından bakarsak, öykünün ısrarla ve farklı, iyi örnekleriyle yazılmaya devam edilmesi umut vericiydi. Bu çeşitlilik mutlak surette bir şekilde okurunu buluyor. Kötü tarafı, edebi iktidarların bu yıl da bandrol hırsızı yayınevini bir ödülle taltif etmeleriydi. Topluma yön vermesi, son kertede iyiden doğrudan yana olması beklenen sanat ve edebiyatın, böyle tuhaf işlere alet edilmesinden birilerinin utanmamasının utancı yine bize kaldı.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Parşömen, Yük ve Edebiyat Haber’i çevrimiçi takip ediyorum. Ecinniler, Altı Yedi, Dergâh ve Kitaplık’ı düzensiz, kitapçılarda denk gelirsem almak suretiyle okuyorum. Türk edebiyatında dergicilik müthiş bir emek gerektiriyor. Hele bu yıl, basılı dergilerin ayakta kalması tam bir özveriyle gerçekleşti. Bu nedenle -iktidar alanı yaratmak üzere yayınını sürdürenler hariç- tüm dergicilere okur sıfatıyla teşekkür etmek isterim. Çünkü öykünün ve eleştirinin hayat bulduğu mecra, kitap tanıtım eklerinden farklı olarak dergiler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın