2021 Öykü Soruşturması – Ercan y Yılmaz

 2021 Öykü Soruşturması – Ercan y Yılmaz

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Ercan y Yılmaz oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

2021’de günlerim mama hazırlamak, alt değiştirmek, bebek pışpışlamakla geçti. Oğlumun ilk zamanlarının tadını doyasıya yaşamak istedim, bu sebepten 2021 okuma eylemini minimuma indirdiğim bir yıl oldu. Okuduklarım arasında Buraya Kısıldık Sanırım (Aslı Akarsakarya), Uzak Değil (Eylem Ata Güleç), Sahipsiz Şeyler (Gökhan Bakar) ve Gör İhtarı (Nisan Erdem) adlı öykü kitaplarını sevdim.

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

2021 yılının son demlerinde yaşadığımız TL’nin çöküşüyle sonuçlanan ekonomik kriz her şeyi etkilediği gibi edebiyatı da etkiledi. Türk edebiyatı için uzun süredir edebiyat demek öykü demektir, krizin yayıncılıkta daha çok öykü türünü ve dergi/fanzin yayıncılığını etkileyeceğini düşünüyorum.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Çevrimiçi yayıncılıkta Parşömen’i ilk günlerinden beri takip ederim, sevgili Onur kıymetli bir iş çıkarıyor. Yük Edebiyat da ilk sayısından itibaren büyük ilgi gördü. Okuru olduğum bir yayın.

Kriz döneminde sanal platformlarda öykü yayıncılığını daha çok göreceğiz kanaatindeyim. Resimli Hikâye, Seçilmiş Hikâyeler, Öykü, Adam Öykü, Düşler Öyküler, İmge Öyküler, Üçüncü Öyküler, Askıda Öykü, Üç Jeton gibi yayınların oluşturduğu kültür elbette çevrimiçine de yansıyacak. Matbu dergilerde ise Ecinniler’i, Sözcükler’i, Notos’u takip ediyorum ama düzenli değil. Bir de KE Dergisi var, editörü olmasam da sağlam bir okuru olurdum.

İkinci Hamur da takip edeceğim çevrim içi platformlardan olacak. Yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın