2021 Öykü Soruşturması – Deniz Ceren Türkkan

 2021 Öykü Soruşturması – Deniz Ceren Türkkan

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Deniz Ceren Türkkan oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

2021 yılında severek okuduğum pek çok öykü kitabı bulunuyor. Zihnimde iz bırakanlar ise; Kâmil Erdem’in “Yok Yolcu”, 2020 yılında yayımlanan ama 2021 yılında okuduğum, Serhat Köroğlu’nun “Bitmemiş Bir Cümlenin Noktasını Taşımak” ve Mehmet Fırat Pürselim’in “Sakarmeke” isimli kitapları oldu.

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

Öykü gibi değerli bir türe yönelik ciddi bir yazım çabası gözlemledim, bu verimlilik karşısında büyük bir mutluluk duyuyorum. Aynı zamanda okuduğum öyküler arasında belki benzerine pek sık rastladığımız, aynı biçimde sürüp giden temaları farklı bir bakış açısı getirerek işleyen örnekler vardı ki bunu keşfetmek öykü türü bakımından umut vericiydi.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Öykü Gazetesi, Trendeki Yabancı, Notos, Altı Yedi dergisini düzenli olarak takip ediyorum. Parşömen ve Edebiyat Haber ise pek düzenli takip edemesem de ilgimi sürdürmeye çalıştığım çevrim içi platformlar. Bu sene bu dergilere bir yenisi eklendi: İkinci Hamur. Bu zor koşullara rağmen, dergicilik, eşine az rastlanır bir duruş sergiliyor ve güçlüklere karşı sabırla ayakta kalmaya çalışıyor. Bu yüzden, büyük bir saygı besliyorum. Dilerim dergicilik için çaba gösterenlerin karşılaştığı zor durumlar azalarak son bulur. Bu değerli soruşturmaya beni davet ettiğiniz için teşekkür ederim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın