2021 Öykü Soruşturması – Demet Eker

 2021 Öykü Soruşturması – Demet Eker

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Demet Eker oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

2021 yılında okuduğum öykü kitapları arasında benim en çok beğendiklerim Nilüfer Altunkaya’nın Katı Olmayan Şeyler, Eylem Ata Güleç’in Uzak Değil ve Çilem Dilber’in Kuyruklu Yalan adlı kitaplarıydı. Üç tane sormuşsunuz ama Derya Sönmez’in Sırça Kanatlar’ını ve Seyhan Aslan Hanotte’nin Geçti Bitti Meyhanesi’ni de anmadan geçemem. Gerek kurgu dünyama yakınlıkları gerekse öykülerdeki dil ve duyguyu okuyucuya geçirme başarıları bakımından bu kitapları beğendiğimi söyleyebilirim.

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

2021 yılında öykü türü açısından nitelikli ilk kitapların yayımlanması, bu kitapların çok geniş bir okuyucu kitlesine hitap etmeleri çok dikkate değer. Genç öykücüleri de 2021 yılında tanıma imkanı bulduk. Adından çok söz ettirecek iyi yazarlar geldiğini görmek keyifliydi.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Düzenli bir biçimde Öykü Gazetesi, KE, Ecinniler, Sözcükler ve Notos okuyucusuyum. İshak Edebiyat’ı, yeni bir platform olan Yük’ü, Parşömen’i ve Edebiyat Haber’i çevrim içi olarak takip ediyorum.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın