2021 Öykü Soruşturması – Başak Arslan

 2021 Öykü Soruşturması – Başak Arslan

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Başak Arslan oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

2021 yılında çok iyi öyküler okudum. Ancak beni baştan sona tüm öyküleriyle etkileyen iki öykü kitabı oldu. Bunlardan biri Derya Sönmez’in Sırça Kanatlar, diğeri Doğuş Benli’nin Mutluluğumuza. Gerek kurgu gerek dil açısından ikisini de çok beğendim. Öyküler ilk kitap denilmeyecek kadar ustalıkla yazılmıştı.

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

Öykü olarak dikkate değer bir olaya denk gelmedim. Ancak edebiyat olarak bence 2021’in en önemli olayı Burhan Sönmez’in Pen International’ın başkanlığına seçilmesiydi.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Öykü yazmaya başlamadan önce de öykü dergilerini düzenli olarak takip ederdim. Hatta diyebilirim ki öykü yazmama biraz da bu dergiler vesile oldu. Onun için fazlaca dergi takip ediyorum. Hem fikir sahibi olabilmek hem de desteklemek amacıyla yeni çıkan dergilerin ilk sayılarını mutlaka edinmeye çalışıyorum. Düzenli olarak Notos ve Öykü Gazetesi alıyorum. Sözcükler, Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi, Ecinniler de zaman zaman aldığım edebiyat dergilerinden. Online olarak Trendeki Yabancı, Oggito, Parşömen ve Yük Edebiyatı takip ediyorum.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın