2021 Öykü Soruşturması – Altay Ömer Erdoğan

 2021 Öykü Soruşturması – Altay Ömer Erdoğan

2021 yılının öykü dökümünü çıkarmak için günümüz öykücülerine bazı sorular yönelttik. Yaptığımız bu soruşturmaya yanıt veren yazarlardan biri de Altay Ömer Erdoğan oldu. Kendisine teşekkür ederiz.

– 2021 yılında yayımlanan öykü kitapları içerisinde en çok beğendiğiniz üç kitabı yazar mısınız?

Okuduklarım arasında ve bana göre;

– Behçet Çelik – Patikaların iyi Yanı

– Nilüfer Altunkaya – Katı Olmayan Şeyler

– Esra Özdağ – Kaktüs

2021’den bellek haneme kazınan öykü kitaplarından oldu.

– 2021 yılında öykü türü açısından dikkatinizi çeken önemli bir gelişme yaşandı mı?

Pandeminin ve ekonomik sıkıntıların sonucu olarak yayımcılık sektörü zor günlerden geçiyor. Kâğıt temin etmenin güç ve hayli pahalı olduğu bir pazarda faaliyet göstermeye mecbur bırakılan yayımevleri, genç ve yetenekli yazarları okurla buluşturmada eskisi kadar etkin ve rahat değiller. Bu olumsuz tablo öykü türünü de olumsuz etkiliyor. Öte yandan pandeminin yaratıcı yazar üzerindeki etkileri edebileşmeye, metin halini almaya başladı. Belki bir on – on beş yıl sonra daha net görülebilecek bir kabuk değişiminin bu süreçte başladığını söyleyebilirim. Sosyal izolasyonun, mesafenin, dış dünya ile bağları koparıp eve kapanmanın pek çok şeyi değiştirebileceği gibi öykünün konu evrenini ve dilini de değiştireceğini düşünüyorum.

– Düzenli olarak takip ettiğiniz öykü dergisi ya da çevrim içi dergi var mı? İsimlerini yazar mısınız?

Varlık, kitap-lık, Notos (ki son sayısının yayımını erteledi) başta olmak üzere ana akım dergileri mümkün olabildiği kadar izlemeye çalışıyorum. Öykü Gazetesi’ni de. Anadolu’nun değişik yerlerinde yayım hayatlarını sürdüren dergileri ise (bir bölümüne aboneyim) özellikle ve ısrarla edinmek, okumak istiyorum. Dijital ortamdan da Oggito, Parşömen Sanal Fanzin, Edebiyat Haber, Duvar Kitap başta olmak üzere pek çok içerik sağlayıcıyı izliyor, onlardan yararlanıyorum. Dijital ortamda rastgele bir araya getirilmiş içerikten çok editör gözetiminde hazırlanmış içerikleri daha işlevli buluyorum. Burada anlamlı reflekslerinizle edebiyat ortamına renk kattığı için ikincihamur.com’u da kutluyorum.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın